Dyrekcja

DYREKTOR KATOLICKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO Z ODDZIAŁAMI GIMNAZJALNYMI

ks. Tomasz Sroka

    

Przedmiot: nauczyciel religii i wychowawca klasy I KLO

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Zdobyte wykształcenie:  Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie - studia magisterskie z teologii

Studia podyplomowe:

  • Placówka Doskonalenia Nauczycieli-Pro Formatione rada Szkół Katolickich - zarządzanie oświatą
  • Placówka Doskonalenia Nauczycieli-Pro Formatione rada Szkół Katolickich - katolickie wychowanie w szkole
  •  Uniwersytet pedagogiczny w Krakowie - oligofrenopedagogika

Nauczyciel o sobie:  Jako człowiek i kapłan chcę być blisko człowieka z nadzieją, która pochodzi od Boga. Dlaczego ksiądz wśród młodzieży w szkole? Właśnie dla nadziei, której tak bardzo potrzebujemy.
Moja droga do kapłaństwa to szkoła techniczna, studia historyczne, teologia oraz moje zamiłowanie w filozofii, która ostatnio staje się drogą zrozumienia człowieka w jego życiowych sytuacjach.
Poza moją posługą jako księdza bardzo lubię podróżowanie szczególnie na wschód. Moim ostatnim odkryciem jest pielgrzymowanie do sanktuarium św. Jakuba w  Santiago de Compostelaw Hiszpanii. W wolnych chwilach słucham płyt winylowych czytając dobrą książkę. Często pozwalam sobie na Marka Grechutę, który towarzyszy mojej lekturze Amosa Oz.
Moja motto kapłańskie "Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham" J 21, 1-19

 Piórem Tomasza Kamińskiego:

W dyrektorskiej izolatce
Urzęduje w koloratce
Nasz Ksiądz Tomasz. Jego głowa
w tym, by Katol funkcjonował

 

W-CE DYREKTOR KATOLICKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO Z ODDZIAŁAMI GIMNAZJALNYMI

mgr Aldona Kałuża- Kanadys

Przedmiot: nauczyciel języka niemieckiego

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Filologii Germańskiej w Sosnowcu - filologia germańska

Studia podyplomowe:

  • Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie - Podyplomowe Studia dla Nauczycieli Języka Niemieckiego

Nauczyciel o sobie: Z wykształcenia jestem germanistką, z zamiłowania nauczycielem. Od 17 lat pracuję w katolickim gimnazjum i liceum, gdzie oprócz nauczania języka niemieckiego, jestem wychowawcą klasy licealnej. Staram się zatem nie tylko kształcić młodzież językowo, ale i przekazywać cenne wskazówki do pracy nad samym sobą. Poprzez kontakt z młodzieżą oraz ich różnorodny punkt widzenia mogę odkrywać ich ciekawą naturę.
Podstawowym celem moich zajęć jest zainteresowanie uczniów językiem niemieckim, co w rezultacie prowadzi do efektywniejszego przyswajania i doskonalenia języka. Moje lekcje nie sprowadzają się wyłącznie do rutynowych zajęć szkolnych, lecz do wychodzenia poza jej mury. Moje własne wyjazdy do Niemiec – obozy letnie w byłym NRD (niezastąpione doświadczenie), kursy językowe Goethe-Institut w Mainz,  życie u rodzin niemieckich w ramach szkolnych wymian były sposobem na obcowanie z prawdziwym językiem niemieckim, kulturą i historią tego narodu. Dlatego moim lekcjom z języka niemieckiego towarzyszą częste wyjazdy do Niemiec i Austrii w ramach: wymian międzyszkolnych, wyjazdów studyjnych, workcampów z grupami niemieckimi. Jako nauczyciel chcę się stale rozwijać i osiągnąć to, o czym nadmienia Johann Wolfgang Goethe „...marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię.” - czyli chcę nauczać z pełnym zaangażowaniem w magiczny sposób.
Jestem mamą Julki i Daniela. Mój mąż - Tomasz jest także nauczycielem. Wolny czas  lubimy spędzać wszyscy razem – oglądamy dobre filmy, chodzimy na koncerty i prowadzimy „burzliwe” dyskusje. Czasami zdarza się, że mam chwilę tylko dla siebie i wtedy potrzebuję: filiżanki mocnej kawy z odrobiną mleka, „Tygodnika Powszechnego” ze słowem ks. Bonieckiego lub ulubionego „Blaszanego bębenka” G. Grassa, „Tygodnika Kulturalnego” z Michałem Chacińskim i koniecznie muzyki - od Rammsteina przez Iggy Popa do Korteza.
Lubię spędzać czas z bliskimi mi ludźmi - moją rodziną i przyjaciółmi. I mimo, że jestem germanistką cenię sobie u ludzi: spontaniczność, otwartość i szaleństwo. Język niemiecki towarzyszy mi od 8 roku życia, a jego charakterystyczne brzmienie  w połączeniu z fascynacją poznawania nowych słów sprawiły, że stał się moją pasją, którą chcę zarażać innych.
P.S. Niewspomnianym, a istotnym  członkiem naszej rodziny jest Karmel – szalona cocker spanielka. 

Piórem Tomasza Kamińskiego:

W edukowaniu nieustępliwa
Pani Aldona zawsze życzliwa
Choć nas poniekąd germanizuje
że dobrze robi, każdy to czuje

KALENDARZ WYDARZEŃ
CYTAT DNIA
"Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało"
Janusz Korczak

Kontakt

Katolickie Liceum Ogólnokształcące
im. Św. Melchiora Grodzieckiego

Plac Dominikański 2
43-400 Cieszyn
Zdjęcie Szkoły