NAUCZYCIELE I PRACOWNICY

SPECJALISTA D/S NAUCZNIA I WYCHOWANIA ORAZ OPIEKUN DUCHOWY w Stowarzyszeniu "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra"

ks. dr Andrzej Abdank-Kozubskist. wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego

Zdobyte wykształcenie:

 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii
 • Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie - mgr teologii i mgr filozofii

O sobie:
"Wyjdź i stań na górze przed Jahwe" (1Krl 19,11) To zdanie wybrałem dawno, dawno temu, u progu mojego kapłaństwa. Próbuję realizować to wezwanie jako duszpasterz i nauczyciel poprzez głoszenie rzeczywiście DOBREJ Nowiny przyniesionej przez Pana Jezusa, jak i przez mozolne i konsekwentne ukazywanie, że pomiędzy Nią a tym co człowiek uzbrojony w rozum może powiedzieć o otaczającym go Wszechświecie panuje harmonia i współbrzmienie.
A poza tym kocham podróże, dobrą książkę i film, fotografię i KOTY!

 

JĘZYK POLSKI

 

 

mgr Marta Nieroda

Przedmiot: nauczyciel języka polskiego i wychowawca klasy II KLO

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Zdobyte wykształcenie: Akademia Jana Długosza w Częstochowie – filologia polska

Studia podyplomowe:

 • Regionalny Ośrodkek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie - oligofrenopedagogika

Nauczyciel o sobie: Zawodowo jestem osobą, która ma to szczęście w życiu, że robi to, co kocha. Prywatnie – szczęśliwą mamą wspaniałych chłopców. W wolnych chwilach lubię chwycić za tzw. „dobrą książkę”, najlepiej horror Kinga lub thriller Cobena. Relaksuję się także, słuchając ulubionej muzyki czy oglądając interesujący film. Od lat jestem wierną miłośniczką malarstwa Zdzisława Beksińskiego i tą moją miłością staram się „zarażać” szkolną młodzież. Od zawsze marzyłam o tym, by uczyć; by choć w niewielkim stopniu przyczynić się do poszerzania horyzontów myślowych. Praca z młodymi ludźmi daje mi mnóstwo satysfakcji i radości. Lubię ich słuchać, lubię prowadzić z nimi mądre dyskusje, gdyż dzięki temu mogę się o współczesnej młodzieży wiele dowiedzieć. Wykonywany zawód stworzył mi wspaniałą możliwość patrzenia na świat oczami innych ludzi- bywa to bardzo inspirującym doświadczeniem.

 

mgr Agata Ogórek

Przedmiot: nauczyciel języka polskiego

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie:

Nauczyciel o sobie: Filolog z wykształcenia, polonista z nadania, nauczyciel z wyboru... niezmiennie od 27 lat [sic!]. Wierna formie i gębie Gombrowicza, poezji Leśmiana, świątyni teatru, sztuce pop-art i ludziom, którzy kochają za mocno. Moje upodobanie do rzeczy niewytłumaczalnych każe odkrywać wciąż Boga we mnie, mnie w życiu, życie w literaturze. Bezcenne- na nowo stwarzać swój początek i płynąć zawsze do ź r ó d e ł pod prąd  /z Herberta/

 

JĘZYK ANGIELSKI

 

mgr Magdalena - Chroboczek

Przedmiot: nauczyciel języka angielskiego oraz wychowawca kl. 3 Katolickiego Gimnazjum

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Zdobyte wykształcenie:

 • Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Cieszynie,
 • Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach

Nauczyciel o sobie: Moim celem jest wspieranie uczniów w doskonaleniu umiejętności rozumienia i posługiwania się językiem tak, aby efekty były jak najszybciej zauważane, a dzięki temu motywacja ucznia do rozwijania się rosła. Jestem zwolenniczką pracy projektowej i aktywizowania uczniów poprzez wzbudzanie ich zainteresowania kulturą i tradycją krajów anglosaskich.  Każdy uczeń powinien mieć możliwość zetknięcia się z językiem czy to poprzez pobyt w kraju, w którym dany język jest obowiązującym czy też kontakt z obcokrajowcem, staram się stwarzać ku temu możliwości. W wolnym czasie słucham muzyki – najbardziej w brytyjskim wydaniu oczywiście, czytam. Lubię filmy, które w niebanalny sposób komentują dzisiejszy świat. Jak przystało na nauczyciela języka angielskiego uwielbiam momenty, gdy mogę odpocząć z filiżanką dobrej herbaty. Miejsce, do którego uwielbiam wracać to Londyn – niesamowite miejsce dzięki swojej różnorodności i unikalnej atmosferze.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Rumunia, Grecja, Włochy, Hiszpania/
Turcja i w końcu Wielka Brytania
My Comeniusa jej zawdzięczamy
i za to Panią Magdę kochamy

 

mgr Magdalena Cyganek - Kowala

Przedmiot: nauczyciel języka angielskiego

Zdobyte wykształcenie: Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierunek filologia angielska

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Nauczyciel o sobie: Jestem nauczycielem języka angielskiego z 12 letnim stażem pracy. Odkąd sięgam pamięcią moim marzeniem było pracować w szkole i jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się je zrealizować. Moją pasją są filmy, muzyka oraz podróże.
 

JĘZYK NIEMIECKI


mgr Aldona Kałuża-Kanadys

Przedmiot: nauczyciel języka niemieckiego  oraz w-ce dyrektor KLO

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Filologii Germańskiej w Sosnowcu - filologia germańska

Studia podyplomowe:

 • Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie - Podyplomowe Studia dla Nauczycieli Języka Niemieckiego

Nauczyciel o sobie: Z wykształcenia jestem germanistką, z zamiłowania nauczycielem. Od 17 lat pracuję w katolickim gimnazjum i liceum, gdzie oprócz nauczania języka niemieckiego, jestem wychowawcą klasy licealnej. Staram się zatem nie tylko kształcić młodzież językowo, ale i przekazywać cenne wskazówki do pracy nad samym sobą. Poprzez kontakt z młodzieżą oraz ich różnorodny punkt widzenia mogę odkrywać ich ciekawą naturę.
Podstawowym celem moich zajęć jest zainteresowanie uczniów językiem niemieckim, co w rezultacie prowadzi do efektywniejszego przyswajania i doskonalenia języka. Moje lekcje nie sprowadzają się wyłącznie do rutynowych zajęć szkolnych, lecz do wychodzenia poza jej mury. Moje własne wyjazdy do Niemiec – obozy letnie w byłym NRD (niezastąpione doświadczenie), kursy językowe Goethe-Institut w Mainz,  życie u rodzin niemieckich w ramach szkolnych wymian były sposobem na obcowanie z prawdziwym językiem niemieckim, kulturą i historią tego narodu. Dlatego moim lekcjom z języka niemieckiego towarzyszą częste wyjazdy do Niemiec i Austrii w ramach: wymian międzyszkolnych, wyjazdów studyjnych, workcampów z grupami niemieckimi. Jako nauczyciel chcę się stale rozwijać i osiągnąć to, o czym nadmienia Johann Wolfgang Goethe „...marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię.” - czyli chcę nauczać z pełnym zaangażowaniem w magiczny sposób.
Jestem mamą Julki i Daniela. Mój mąż - Tomasz jest także nauczycielem. Wolny czas  lubimy spędzać wszyscy razem – oglądamy dobre filmy, chodzimy na koncerty i prowadzimy „burzliwe” dyskusje. Czasami zdarza się, że mam chwilę tylko dla siebie i wtedy potrzebuję: filiżanki mocnej kawy z odrobiną mleka, „Tygodnika Powszechnego” ze słowem ks. Bonieckiego lub ulubionego „Blaszanego bębenka” G. Grassa, „Tygodnika Kulturalnego” z Michałem Chacińskim i koniecznie muzyki - od Rammsteina przez Iggy Popa do Korteza.
Lubię spędzać czas z bliskimi mi ludźmi - moją rodziną i przyjaciółmi. I mimo, że jestem germanistką cenię sobie u ludzi: spontaniczność, otwartość i szaleństwo. Język niemiecki towarzyszy mi od 8 roku życia, a jego charakterystyczne brzmienie  w połączeniu z fascynacją poznawania nowych słów sprawiły, że stał się moją pasją, którą chcę zarażać innych.
P.S. Niewspomnianym, a istotnym  członkiem naszej rodziny jest Karmel – szalona cocker spanielka. 

Piórem Tomasza Kamińskiego:

W edukowaniu nieustępliwa
Pani Aldona zawsze życzliwa
Choć nas poniekąd germanizuje
że dobrze robi, każdy to czuje


mgr Anna Sokolińska


Przedmiot: nauczyciel języka niemieckiego  oraz wychowawca kl. 3 Katolickiego Gimnazjum

Stopień awansu zawodowego: naucyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie:

 • Kolegium Nauczycielskie w Cieszynie - filologia germańska
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Filologii Germańskiej w Sosnowcu - filologia germańska

Nauczyciel o sobie: Jestem szczęśliwą mamą 2 letniego Adasia:-) Kocham zwierzęta, jestem wolontariuszką w schronisku dla bezdomnych zwierząt "Reksio" w Bielsku-Białej. Lubię słuchać muzyki, pływać, jeździć na rowerze i spacerować z moim psem Robinem

Piórem Tomasza Kamińskiego:
Miło na nas patrzą te oczy chabrowe
Gdy usta otwiera, dziwną słychać mowę
Język to Goethego, wymowa berlińska
Uczy niemieckiego Pani Sokolińska

JĘZYK FRANCUSKI


mgr Dorota Zyzańska

Przedmiot: nauczyciel języka francuskiego

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Zdobyte wykształcenie:

 • Międzynarodowa Szkoła Nauk Politycznych w Katowicach - mgr nauk politycznych
 • Uniwersytet Śląski, filologia romańska - licencjat filologia romańska
 • Nauczycielskie Kolegium Jezyków Obcych w Ciesznie - specjalizacja nauczyciel języka francuskiego

Nauczyciel o sobie: Po raz pierwszy wyjechałam do Francji w wieku 8 lat w ramach wymiany polsko-francuskiej. To właśnie w Lyonie zaczęła się moja wielka przygoda z językiem francuskim, która stopniowo przerodziła się w pasję związaną ze wszystkim, co dotyczy Francji. Po maturze wyjechałam na dwuletnie stypendium do Francji. Tytuł magistra zdobyłam we francuskojęzycznej Międzynarodowej Szkole Nauk Politycznych w Katowicach. Jednocześnie posiadam licencjat z filologii romańskiej.  Języka francuskiego uczę już prawie 17 lat.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Jaki kolor ma woda z Sekwany
Czy na Placu Pigalle są kasztany
I czy wieża Eiffla jest ze złota
- odpowiedzi zna Madame Dorota

JĘZYK ŁACIŃSKI


mgr Bogusława Banot-Sowa

Przedmiot: język łaciński

Stopień awansu zawodowego:  nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie: Uniwersytet Wrocławski – Instytut Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej

Studia podyplomowe:

 • Trzyletnie Diecezjalne Studium Rodziny w Katowicach

Nauczyciel o sobie:
Od 1985 roku nauczyciel języka łacińskiego w LO im. A. Osuchowskiego w Cieszynie.
Lata 2005 – 2006 uczniowie zajmują pierwsze miejsce w Wojewódzkim Konkursie Antyczno- Łacińskim.
Prowadzenie lekcji  śladami inskrypcji łacińskich na terenie miasta Cieszyna.
Tłumaczenia:
1994 – Sprawozdania wizytacyjne biskupów wrocławskich – wydane przez Polskie Towarzystwo Historyczne w Cieszynie
1996 – Historia Misji Towarzystwa Jezusowego w Białej – wydane przez Muzeum Okręgowe w Bielsku Białej
Publikacje:
Cykl artykułów o rodzinie w dwutygodniku „Dziedzictwo ” - rok 1995
Jako łacinnik pragnę, aby moi uczniowie znali, rozumieli i używali słowa czy całe zwroty łacińskie, które są nośnikiem nieprzemijających wartości. Mąż Marian – Zespół Teatralny przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie (kultowy Bartek w Jasełkach), przybrana córka Patrycja 31 lat, syn Krzysztof 30 lat, córka Marianna 17 lat, psy: Pola i Misia (kundelki ze schroniska), kotki przybłędy Kicia i Wiewiórek, cztery papugi nimfy (Florki) i cztery zeberki. Ukochany ogród, kwiatki, kwiatki, kwiatki – kocham ich wszystkich.

WOS I FILOZOFIA


dr Sławomira Ruchała

Przedmiot: nauczyciel filozofii i wiedzy o społeczeństwie, a także pedagog szkolny

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Społecznych, kierunek filozofia - uzyskanie tytułu doktora nauk humanistycznych, z zakresu etyki i filozofii społecznej.
 • Uniwersytet Śląski Filia w Cieszynie, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, kierunek - pedagogika, specjalność: edukacja filozoficzno-społeczna

Studia podyplomowe:

 • Wyższa Szkoła Biznezu w Dąbrowie Górniczej  - logopedia
 • Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji– wychowanie do życia w rodzinie i edukacja seksualna
 • Kurs kwalifikacyjny - Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku Białej – wychowanie do życia w rodzinie

Dodatkowe kwalifikacje: egzaminator maturalny OKE z wiedzy o społeczeństwie i filozofii

Nauczyciel o sobie: Bycie nauczycielem traktuję jako zaszczyt, swoistą pasję, ale i wyzwanie. Z katolickimi szkołami związana jestem od września 1999r., czyli od prawie 18 lat. Mam to szczęście, że w swojej pracy spotykam się zarówno z małymi dziećmi, młodzieżą, jak i osobami dorosłymi – w tym przyszłymi nauczycielami. To pozwala mi spojrzeć na mój zawód z różnych perspektyw. Jako pedagog-wychowawca staram się słuchać i pomagać innym, jako nauczyciel poza przekazywaniem wiedzy, staram się uczyć młodych ludzi myślenia. Mam satysfakcję, kiedy moi uczniowie stawiają pytania sobie i innym, mają wątpliwości, a przede wszystkim, kiedy rozróżniają krytycyzm od pospolitego krytykanctwa. Filozofia, której uczę w szkole, daje mi możliwość zaobserwowania, jak zmienia się sposób myślenia moich uczniów (jego głębia i dojrzałość), jakość stawianych pytań i problemów czy sposób argumentacji. To właśnie szkoła, a przede wszystkim moi uczniowie mobilizują mnie do ciągłego rozwoju. Dzieci, z którymi pracuję uczą mnie otwartości i prostoty,  młodzież natomiast pokory i różnorodności poglądów.

W życiu prywatnym jestem szczęśliwą mamą dorosłej już córki Anny i 5-letniego Janka. Prywatny czas staram się poświęcić przede wszystkim rodzinie. W nielicznych wolnych chwilach lubię posłuchać dobrej muzyki i przeczytać wartościowy tekst. Osobę, którą cenię za „wielkość i głębię” myśli i którą odkrywam ciągle na nowo jest Hannah Arendt. W okresie wakacyjnym – bo tylko wtedy mam więcej czasu – zaczytuję się w kryminałach skandynawskich pisarzy. To co mnie uspokaja to przyroda i praca na świeżym powietrzu. Kocham kwiaty i zioła. Jestem dumną włascicielką psa Miśka, kotki- Mileny, chomika - Rokiego i niezliczonej ilości patyczaków. Cenię sobie szczerość i uczciwość.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Serce ma gołębie, choć minę wezyra
To klasowa "mama"- Pani Sławomira
Jeśli chcesz uniknąć Sokratesa losu
To lepiej dla ciebie być obrytym z WoS-u

HISTORIA


mgr Daria Kobiela

Przedmiot: nauczyciel historii, wychowawca klasy 1 KLO

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy

Zdobyte wykształcenie:

 • Uniwersytet Jagielloński, Wydział Ekonomii iZarządzania, kierunek: zarządzanie, studia magisterskie
 • Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny, kierunek: historia, studia magisterskie, specjalizacja nauczycielska: historia i wiedza o społeczeństwie.
 • Studium Pedagogiczne, Uniwersytet Jagielloński, Kraków.

Studia podyplomowe:

 • Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji - edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne
 • Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacjii - pedagogika specjalna w zakresie oligofrenopedagogiki

Nauczyciel o sobie: Historia obecna jest wszędzie w muzyce,  poezji, rzeźbie, prasie czy fotografii i tak podaną serwuję swoim uczniom. Nad nudną gadaninę stawiam bezpośredni kontakt z materiałem źródłowym. Założeniem moich lekcji jest bowiem pobudzenie w uczniach inicjatywy i chęci poszukiwania autorskich rozwiązań. Jednego jestem pewna, do ciekawie podanej historii młodych słuchaczy zmuszać nie trzeba, a pomysłów do zaprezentowania zagadnień historycznych w nieco niekonwencjonalny sposób jest wiele. Interaktywne lekcje historii, pasma edukacyjne spójne z programem nauczania czy dostępne online archiwa dokumentujące historię różnych społeczności to zaledwie kilka propozycji by uczynić lekcję ciekawą, a jednocześnie wartościową. Wreszcie żywy dyskurs, umiejętność stawiania pytań problemowych, budowanie własnych poglądów i wartości temu wszystkiemu służą lekcje historii w naszym Gimnazjum i Liceum.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Mówią, historia magistra vitae
My mamy tego dowody niezbite
U Pani Darii historię wykujesz
i zaraz potem smak życia poczujesz

BIOLOGIA


mgr Monika Sitek

Przedmiot: nauczyciel biologii

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel stażysta

Zdobyte wykształcenie: Uniwersytet Śląski w Katowicach - Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
 
Nauczyciel o sobie: Praca w szkole jest spełnieniem moich dziecięcych marzeń. Największa satysfakcję sprawia mi rozwijanie zainteresowań uczniów życiem, które nas otacza. Jestem miłośniczką szachów, które traktuję nie tylko jako sport ale również sposób na rozwój ucznia. Dlatego oprócz trenowania w Stowarzyszeniu Szachowym „OLIMPIA” Goleszów, prowadzę kółko szachowe w szkole. Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą 3-letniego Arturka.

 

MATEMATYKA I FIZYKA

 

mgr Beata Cendrzak

Przedmiot: nauczyciel matematyki

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie: Wydział Matematyczno-Fizyczno-Chemiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, matematyka;

Studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne:

 • Uniwersytet Śląski, informatyka szkolna;
 • Kolegium Nauczycielskie w Gliwicach- pedagogika lecznicza

Dodatkowe kwalifikacje: egzaminator maturalny OKE z matematyki

Nauczyciel o sobie: Liczby potrafią być nieobliczalne a wartości – bezwzględne, natomiast matematycy są tacy, jak przedmiot którego uczą – zawsze opierają się na ściśle określonych zasadach, które najlepiej jest sobie przyswoić już na samym początku znajomości. Nauczyciel z powołania, dla którego nie ma zadań niemożliwych. Prywatnie nie ogranicza się do zainteresowania naukami ścisłymi i pozostaje wielbicielką ciekawych podróży, dobrego kina i literatury. Wieść niesie że najłatwiej jest znaleźć z nią nić porozumienia rozmawiając o kotach.


mgr Małgorzata Holisz

Przedmiot: nauczyciel fizyki

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Matematyczno – Fizyczno – Chemiczny, Kierunek: Fizyka

Studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne:

 • Politechnika Krakowska, Wydział Maszyn, Kierunek: Urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne
 • Publisher Cieszyn - Oligofrenopedagogika (kurs kwalifikacyjny)
 • Publisher Cieszyn - Bibliotekoznawstwo (kurs kwalifikacyjny)

 Dodatkowe kwalifikacje: egzaminator maturalny OKE z fizyki

 Nauczyciel o sobie: Uparcie dążę do celu, jak każdy zodiakalny BYK. Najbardziej cenię u ludzi szczerość, prawdomówność, poczucie humoru. Nie lubię chamstwa, wulgaryzmu i braku tolerancji. Uwielbiam rozwiązywać skomplikowane zadania z fizyki i zagłębiać się w tajniki astronomii. Bardzo lubię pracować z młodzieżą smile. Moim marzeniem jest zbudować wehikuł czasuwink.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Cewki, pryzmaty, półprzewodniki
Wszystko to znamy z lekcji fizyki
Nauka z nimi jest bardzo fajna
Bo pani Holisz ma coś z Einsteina

CHEMIA


mgr inż. Beata Szwed

Przedmiot : nauczyciel chemii

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie:

 • Politechnika Śląska w Gliwicach – technologia chemiczna
 • Kolegium Pedagogiczne, Politechnika Śląska w Gliwicach

Studia podyplomowe:

 • Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji – oligofrenopedagogika
 • Instytut Studiów Podyplomowych w Tychach – fizyka
 • Instytut Studiów Podyplomowych w Tychach – matematyka

 Nauczyciel o sobie: jestem nauczycielem z dwunastoletnim stażem i  co roku jestem ciekawa jakich uczniów będzie mi dane spotkać. Jestem dumna z ich postępów, cieszy mnie gdy rozwijają swoje  pasje. Prywatnie uwielbiam zaszyć się z dobrą książką  zaciszu mojego ogrodu, co nie jest łatwe przy dwójce dzieci.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Czy to anion dąży do katody
Czy należy wlewać kwas do wody
Które związki mają moc utleniaczy
 - Pani Szwed nam to wnet wytłumaczy

INFORMATYKA I PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI


mgr Robert Wałach

Przedmiot: informatyka, podstawy przedsiębiorczości

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Zdobyte wykształcenie: Uniwersytet Śląski w Katowicach Wydział Nauk Społecznych, kierunek: Historia - specjalizacja nauczycielska

Studia podyplomowe:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach, kierunek: Informatyka i Technologia Informacyja
 • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie Wydział Humanistyczny, kierunek: wiedza o społeczeństwie z podstawami przedsiębiorczości
 • Wyższa Szkoła HUMANITAS w Sosnowcu, kierunek: oligofrenopedagogika

Nauczyciel o sobie:  Z wykształcenia nauczyciel historii, WOS-u, informatyki oraz przedsiębiorczości. Od 11 lat czynny nauczyciel,  w  Zespole Placówek Katolickich od 2016 roku. Obecnie kończę studia podyplomowe  na kierunku oligofrenopedagogika. Prywatnie pasjonat starej motoryzacji, historii kolei i czasów PRL, górskich pieszych oraz rowerowych  wycieczek. Szczęśliwy mąż oraz ojciec.

GEOGRAFIA


mgr Weronika Dąbrowiecka


Przedmiot : nauczyciel geografii

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy

Zdobyte wykształcenie: Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk o Ziemi w Sosnowcu, kierunek geografia, specjalność hydroklimatologia.

Nauczyciel o sobie: Geografię poznałam i pokochałam w gimnazjum. To właśnie wtedy zdecydowałam o tym, co chcę robić w przyszłości. Dlatego uważam, że wykonywanie zawodu nauczyciela jest spełnieniem mojego dziecięcego marzenia. Uwielbiam podróżować, w szczególności po Polsce.  Wolny czas lubię poświęcać  gotowaniu i czytaniu dobrej literatury. W życiu prywatnym jestem szczęśliwą  mamą 3-letniej Lenki.

 

KULTURA FIZYCZNA i EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

mgr Roksana Mirga

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Kto ćwiczy u pani Roksany
Ten będzie wysportowany
Aerobik nawet wodny
Dla kondycji niezawodny

 

lic. Arkadiusz Brachaczek

Przedmiot: nauczyciel wychowania fizycznego

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel stażysta

Zdobyte wykształcenie: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Nauczyciel o sobie: Obecnie kończę studia magisterskie na AWF w Katowicach na kierunku wychowanie fizyczne ze specjalizacją wychowanie fizyczne i edukacja dla bezpieczeństwa. Sportem interesuję się od najmłodszych lat, a szczegółnie piłką nożną. Jestem instruktorem piłki nożnej, a także czynnym zawodnikiem. Prowadzę również zajęcia sportowe z dziećmi w wieku przedszkolnym w Katolickim Przedszkolu i w cieszyńskim klubie. 

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Cieszy się piłkarska dusza
Z akcji pana Arkadiusza
Być może za dwa sezony
Zagra w barwach Barcelony


mgr Tadeusz Chodykin

Przedmiot: nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Studia podyplomowe: Akademia Wychowania Fizycznego w katowicach - edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciel o sobie: Pracuję z młodzieżą już ponad 30 lat jako nauczyciel, trener siatkówki, instruktor narciarski.Praca ta , daje mi ogromną satysfakcję i zadowolenie. Gra w siatkówkę, badmintona, windsurfing, jazda na nartach, dobra lektura oraz podróże to najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Że rozkazów trzeba słuchać
Jak w fantoma mamy dmuchać
Szkoli nas, bo wszystko wie
Pan Chodykin z EDB

WIEDZA O KULTURZE


mgr Urszula Górnicka-Herma

 

Przedmiot: wiedza o kulturze

Zdobyte wykształcenie: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Rzeźby

Urodzona w 1966 roku w Pilicy. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby w 1991 roku. Uprawia rzeźbę, rysunek, malarstwo, zajmuje się pracą pedagogiczną. Autorka wielu rzeźb sakralnych, medali okolicznościowych oraz ilustracji do podręczników szkolnych. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych.  
Wyróżnienia: Ogólnopolski Konkurs Sztuki sakralnej „Sodeglo”, Poznań 1990; Konfrontacje Najmłodszych Artystów Krakowskich, Myślenice 1992; II nagroda w konkursie na cieszyńską pamiątkę, Cieszyn 1997; I nagroda w konkursie na projekt i wykonanie tablicy poświęconej ks. L. J. Szersznikowi, Cieszyn 1997; I nagroda w konkursie na pomnik ks. L. J. Szersznika, Cieszyn 1999.  
Jest autorką monety wybitej z okazji 300-lecia  ewangelickiego Kościoła Jezusowego w Cieszynie oraz witraży w ewangelickim kościele w Goleszowie.

 

ZAJĘCIA TECHNICZNE


mgr Sonia Nieboras

MUZYKA, CHÓR SZKOLNY


mgr Tadeusz Kraszewski

Przedmiot: nauczyciel muzyki, chóru szkolnego

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Zdobyte wykształcenie:

 • Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, kierunek wychowanie muzyczne, Specjalizacja: Pedagogika muzyczna wraz ze specjalnością instruktorsko-artystyczną
 • Salezjańskie Liceum Muzyczne ( Szkoła organistowska )– kierunek organy

Nauczyciel o sobie: Nauczyciel muzyki, rytmiki, opiekun chóru, w szkole od 2006 roku, ponadto organista, prywatnie szczęśliwy mąż i ojciec trójki dzieci. Od dziecka koiły mnie dźwięki muzyki, szczególnie organowej (w dzieciństwie większość nabożeństw przesypiałem), dlatego pracując z dziećmi i młodzieżą staram się przenosić ich w tę jakże wspaniałą krainę dźwięku, aby każdy spróbował zaczerpnąć z niej trochę relaksu i odprężenia. Interesuje mnie polityka, miałem okazję w latach 2006-2010 popróbować swoich sił jako radny Gminy Dębowiec, a także przyroda ta oglądana przez lornetkę jak i ta z filmów przyrodniczych, których jestem wiernym fanem.
Pozdrawiam wszystkich z górnego C i życzę wielu muzycznych wrażeń.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Dzięki niemu znamy gamy
I w chórze szkolnym śpiewamy
Każdy cześć dla pieśni czuje
Gdy pan Tadek dyryguje

 

 
RELIGIA
 
ks. Tomasz Sroka

     

Dyrektor KLO i KG

Przedmiot: nauczyciel religii i wychowawca klasy III KLO

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Zdobyte wykształcenie:  Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie - studia magisterskie z teologii

Studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne:

 • Placówka Doskonalenia Nauczycieli-Pro Formatione rada Szkół Katolickich - zarządzanie oświatą
 • Placówka Doskonalenia Nauczycieli-Pro Formatione rada Szkół Katolickich - katolickie wychowanie w szkole
 •  Uniwersytet pedagogiczny w Krakowie - oligofrenopedagogika

Nauczyciel o sobie:  Jako człowiek i kapłan chcę być blisko człowieka z nadzieją, która pochodzi od Boga. Dlaczego ksiądz wśród młodzieży w szkole? Właśnie dla nadziei, której tak bardzo potrzebujemy.
Moja droga do kapłaństwa to szkoła techniczna, studia historyczne, teologia oraz moje zamiłowanie w filozofii, która ostatnio staje się drogą zrozumienia człowieka w jego życiowych sytuacjach.
Poza moją posługą jako księdza bardzo lubię podróżowanie szczególnie na wschód. Moim ostatnim odkryciem jest pielgrzymowanie do sanktuarium św. Jakuba w  Santiago de Compostelaw Hiszpanii. W wolnych chwilach słucham płyt winylowych czytając dobrą książkę. Często pozwalam sobie na Marka Grechutę, który towarzyszy mojej lekturze Amosa Oz.
Moja motto kapłańskie "Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cie kocham" J 21, 1-19

 Piórem Tomasza Kamińskiego:

W dyrektorskiej izolatce
Urzęduje w koloratce
Nasz Ksiądz Tomasz. Jego głowa
w tym, by Katol funkcjonował

 

PEDAGOG SZKOLNY, LOGOPEDA

dr Sławomira Ruchała

SURDOPEDAGOG

mgr Joanna Gawlas

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA

mgr Marta Nieroda


 SEKRETARIAT SZKOŁY KLO i KG

Iwona Juzof

O sobie: W "Katoliku" pracuję od 2000r. jako sekretarz. Kawał czasu, na który składają się setki wspaniałych wspomnień, świetnych projektów, spotkań i imprez szkolnych. Kocham tą "robotę", jak szalona. W przyszłość patrzę z optymizmem i wiarą. Zaprzyjaźniona z Aldoną i Sławcią - koleżankami z pracy. Prywatnie jestem szczęśliwą mężatką. Mamą dorosłego syna Sebastiana oraz nastoletniego Wojtka i "młodej" 10-latki Magdy. Z mężem dzielę pasję i miłość do gór. Oboje kochamy górski trekking, "polujemy" na wschody słońca w różnych warunkach pogodowych.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Wchodzący do szkoły mija z prawej strony
Gabinet stworzony dla pani Iwony
Bo to sekretarki nieustanna praca
Działanie tej szkoły
z pewnością wzbogaca

KONSERWATOR

Marek Śmierciak

Sklejki, zaprawy klejowe, gips, śrubki, śrubokręty, wkrętarki... to jego świat. Szkolna złota rączka. Związany ze swoją rodzimą limanowską parafią, jako ministrant i lektor w wieku piętnastu lat, pomagał przy budowie swojej pierwszej szopki. Radość z tworzenia pozostała na zawsze. Spod jego rąk wyszło wiele pięknych rzeczy, m.in. bożonarodzeniowa szopka w Kościele Parafialnym Św. Marii Magdaleny.

KALENDARZ WYDARZEŃ
CYTAT DNIA
"Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało"
Janusz Korczak

Kontakt

Katolickie Liceum Ogólnokształcące
im. Św. Melchiora Grodzieckiego

Plac Dominikański 2
43-400 Cieszyn
Zdjęcie Szkoły