21 września b.r. w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu realizowanego przez Wydział Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Warto podkreślić, że Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Cieszynie jest jedną z pięciu szkół w Polsce, które ów projek realizują. Cztery pozostałe szkoły to renomowane licea warszawskie. W projekcie bierze udział 15 uczniów z naszej szkoły, którzy na cyklicznych spotkaniach będą zdobywać i pogłębiać wiedzę z zakresu filozofii.
Projekt jest dedykowany uczniom szkół licealnych, obejmuje kursoryczne zajęcia fakultatywne z zakresu filozofii skoncentrowane na rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia, posługiwaniu się wybranymi narzędziami z zakresu logiki i retoryki. Planowane zajęcia mają po pierwsze pobudzać skłonność do krytycznego rozważania wybranych problemów filozoficznych, po drugie: dać podstawowe logiczne narzędzia do realizacji takich rozważań. W każdym kursie bierze udział zespół pracowników uniwersyteckich specjalizujących się w proponowanej tematyce. Ta forma ma urozmaicić zajęcia, zaktywizować uczestników i pokazać im różnorodność stylów i filozoficznych treści występujących w dyskusjach uniwersyteckich.
Link do strony projektu: https://sites.google.com/site/forumlogicum/
Daty kolejnych zajęć: 12.10 br., 26.10 br., 9.11 br., 30.11 br., 14.12 br., 11.01. 2018r., 18.01. 2018r.
Plan zajęć:
1. Wprowadzenie do filozofii (prowadzący: ks. dr hab. M. Bała prof. UKSW) Geneza filozofii i stereotypy jej dotyczące. Potrzeba logicznej kontroli akceptowanych odpowiedzi na pytania filozoficzne (liczba godzin: 2)
2. Debaty tematyczne:
3. Warsztaty logiczne: (prowadząca: dr hab. K. Świętorzecka prof. UKSW) - liczba godzin: 6
4. Analiza tekstu filozoficznego: (prowadzący: prof. dr hab. R. Piłat) - liczba godzin: 2
5. Warsztaty logiczne (prowadząca: Świętorzecka) - liczba godzin: 6
6. Debaty tematyczne.
W Debatach 6 powtarzamy schematy argumentacji z pkt. 2. Porządkujemy dyskusje za pomocą narzędzi z 3 i 5. - liczba godzin: 2
7. Warsztaty z teorii argumentacji (prowadzący: ks. dr M. Porwolik) - liczba godzin: 4
8. Debata ekspercka (prowadzący.: prof. dr hab. R. Piłat, uczestniczą: dr hab. K. Świętorzecka prof. UKSW, ks. dr M. Porwolik) - liczba godzin: 2,
Tematy do wyboru:
Projekt kończy się podsumowaniem poprzednich bloków w formie debaty. Uczniowie występują w roli jury.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące
im. Św. Melchiora Grodzieckiego