WIZYTA FRANCUSKIEJ MŁODZIEŻY Z KATOLICKIEGO LICEUM LES CORDELIERS W DINAN MAJ 2023

W dniach od 13 do 22 maja 2023 r. gościliśmy w naszej szkole młodych Francuzów
z Katolickiego Liceum w Bretanii, w Północnej Francji. Wizyta 12 uczniów w wieku 14 - 16 lat oraz 2 opiekunów odbyła się w ramach wymiany międzyszkolnej pomiędzy Lycee des Cordeliers w Dinan a Katolickim Liceum w Cieszynie.
Tak jak w poprzednich latach, Francuzi zostali przyjęci przez rodziny naszych uczniów.

W trakcie dziesięciodniowej wizyty Francuzi odwiedzili Kraków oraz Pragę. Zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce oraz muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Spacer ulicami Cieszyna poprzedziła oficjalna wizyta w sali sesyjnej ratusza, gdzie Francuzi zostali uroczyście przywitani przez włodarzy miasta.

Niekwestionowaną atrakcją dla naszych gości okazała się górska wycieczka na Szyndzielnię.
I nawet ulewny deszcz i zimno nie były w stanie zepsuć doskonałej zabawy, której punktem kulminacyjnym było wspólne biesiadowanie przy ognisku w restauracji pod Tułem.

Nie brakowało również okazji do integrowania się młodzieży – w czasie warsztatów w Chacie Chlebowej, przy wspólnym ucieraniu masła i pieczeniu podpłomyków, na lekcjach biologii i warsztatach rękodzieła, w których uczestniczyli również francuscy uczniowie, czy w trakcie wspólnego wyjścia do kina na słynnych „Trzech muszkieterów”.

Wolne popołudnia oraz weekend Francuzi spędzili w „swoich” polskich rodzinach, gdzie zobaczyli jak wygląda codzienne życie w naszym kraju, poznali polskie zwyczaje i gościnność.

W dniach od 9 do 20 czerwca 2023 roku uczniowie, którzy gościli Francuzów, odwiedzą swoich francuskich korespondentów w Dinan.

Dorota Zyzańska
nauczyciel języka francuskiego

 

admin1

Galeria

KALENDARZ WYDARZEŃ
CYTAT DNIA
"To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu"
JAN PAWEŁ II

Kontakt

Katolickie Liceum Ogólnokształcące
im. Św. Melchiora Grodzieckiego

Plac Dominikański 2
43-400 Cieszyn
Zdjęcie Szkoły