JĘZYK NIEMIECKI

Goethe Zertifikat A2 / B1 – opłaca się je zdać!
EXTRA ZAJĘCIA  w Katoliku

Uczniowie Katolickiego Gimnazjum spotykają się co tydzień na zajęciach dodatkowych, przygotowujących do zdobycia certyfikatu językowego na poziomie A2. Z kolei uczniowie Katolickiego Liceum przygotowują się na zajęciach dodatkowych do podejścia do egzaminu językowego i uzyskania certyfikatu na poziomie językowym B1. Mamy zamiar zmobilizować pozostałych uczniów do uczęszczania na te zajęcia i potwierdzenia swoich umiejętności na egzaminach, w celu uzyskania certyfikatów językowych Goethe Institut. Certyfikaty potwierdzają znajomość języka, na danym poziomie, są honorowane na całym świecie i nie tylko utwierdzają samego zdającego o jego  znajomości języka , ale i nie są bez znaczenia w czasie ubiegania się o stypendia  w czasie studiów czy  zdobycia pracy w okresie jej późniejszego poszukiwania. 

WARUM NIEMIECKI? DLACZEGO DEUTSCH?

  • język sąsiada
  • niemieckojęzyczny rynek pracy
  • najwięcej stypendiów w Niemczech
  • Niemcy – najważniejszy partner handlowy Polski
  • 40% turystów w Polsce to Niemcy
  • i w końcu POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI – bo język NIEMIECKI to język kultury i nauki, język wybitnych poetów, pisarzy, artystów, filozofów i uczonych.

 

Herr Ober, eine Melange bitte.”- tradycyjnie od 5 lat w Katoliku poznajemy austriacki NIEMIECKI w stolicy Austrii w WIEDNIU

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, uczniowie gimnazjum i liceum wybierają się do stolicy Austrii, do Wiednia. Wyjazd organizowany jest w celu poszerzania u uczniów wiedzy krajoznawczej i kulturowej odnośnie krajów niemieckojęzycznych, w tym wypadku Austrii, a w szczególnosci tradycji i zwyczajów panujących w tym kraju w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wyjazd poprzedzany jest spotkaniami uczniów z germanistami w ramach kółka języka niemieckiego, którzy przed samym wyjazdem wprowadzają zainteresowanych w atmosferę miasta Wiednia, w jego kulturę, historię i język. Podczas wyjazdów uczniowie zapoznają się z historią góry Kahlenberg, w centrum Wiednia z kolei z historią barokowego kościoła Karola Boromeusza, Opery Wiedeńskiej, domu Hundertwassera, katedry św. Szczepana. Odwiedzają Hofburg, galerię obrazów w Kunsthistorisches Museum, letnią rezydencję Habsburgów – Schoenbrunn czy przytulne i ciekawe muzeum W. A. Mozarta. W czasie zwiedzania uczniowie zobowiązani są do uważnego słuchania, aby następnie sprostać pytaniom dotyczącym zwiedzanych objektów.

Chcąc poczuć atmosferę zbliżających się świąt udajemy się zawsze przed ratusz, gdzie tradycyjnie ma miejsce charakterystyczny dla krajów niemieckojęzycznych – jarmark świąteczny. W świetle lampek i w przepięknej przedświątecznej atmosferze przechadzamy się między drewnianymi budami podziwiając rękodzieła i przegryzając ciepłe pieczone kasztany. Ten smak i widok przedświątecznej aury mamy zawsze długo przed oczami, ale że wyjazdy do Wiednia w grudniu stały się „stałym punktem programu” katolickich szkół, to nie trudno jest nam pożegnać się na kilka miesięcy ze stolicą Austrii.

 

 

Polsko-niemiecki workcamp w Oświęcimiu  „Drogi pamięci – Wege der Erinnerung”

Uczniowie Katolickiego Liceum brali udział w polsko-niemieckim workcampie „Drogi pamięci – Wege der Erinnerung” w Oświęcimiu, zorganizowanym przez Instytut Regionalny w Katowicach, we współpracy z Landesjugendring w Brandenburgii, Narodowym Miejscem Przestrogi i Pamięci Ravensbrück oraz Działem Edukacji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Grupa 40 młodych osób w wieku 16 - 27 lat z Polski i Niemiec wzięło udział w zajęciach integracyjnych, warsztatach językowych i międzykulturowych. Główne punkty programu skupiły się na historii Auschwitz i II wojny światowej. Zwiedzania studyjne w muzeum, warsztaty historyczne, rundy refleksyjne oraz spotkanie z byłym więźniem umożliwiły młodzieży poznanie różnych perspektyw historycznych i były punktem wyjścia do refleksji na temat tego, jak powinny wyglądać stosunki polsko-niemieckie dzisiaj. Przemyślenia, wrażenia i emocje uczestnicy przepracowali podczas warsztatów kreatywnych (teatr, film, rap, sztuka, taniec) z trenerami z Polski i Niemiec. Prezentacja wyników pracy młodych ludzi miała miejsce 11 maja w Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Ważnymi punktami programu były również prace porządkowo-konserwacyjne na terenie byłego obozu oraz na cmentarzu żydowskim, które traktowane są jako wkład dla utrzymania pamięci i pokazania młodzieży, jak istotne jest zaangażowanie dla dobra ogółu.
Wspólna praca w tak szczególnych miejscach zbliża młodzież z Polski i z Niemiec oraz staje się okazją do skonfrontowania swoich wyobrażeń i stereotypów z rzeczywistością.
Projekt był finansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Federalnej Agencji Pomocy Technicznej (THW) oraz z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.
Projekt objęli patronatem honorowym: Dr Werner Köhler Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie oraz Prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut.

 

 

Galeria

KALENDARZ WYDARZEŃ
CYTAT DNIA
"To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu"
JAN PAWEŁ II

Kontakt

Katolickie Liceum Ogólnokształcące
im. Św. Melchiora Grodzieckiego

Plac Dominikański 2
43-400 Cieszyn
Zdjęcie Szkoły