„Miejsca wspólne” to spotkanie, które zgodnie z zapowiedzią ma stać się cykliczne. Organizatorzy podkreślali, że kolejne spotkanie chcieliby zorganizować za rok i znów zaprosić przedstawicieli różnych religii, którzy razem poszukają miejsc wspólnych, rozumianych jako elementy, które łączą przedstawicieli różnych wyznań oraz same religie.
W piątkowym spotkaniu wzięli udział: ks. Dariusz Madzia, jako przedstawiciel kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. dr Andrzej Kozubski, który reprezentował kościół Rzymsko-Katolicki, Dorota Wiewióra, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, Abdul Jabbar Kousbaisy – sekretarz Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP i ks. Cezary Mizia z kościoła Starokatolickiego. Goście razem szukali elementów wspólnych w swoich religiach, a następnie cierpliwie odpowiadali na pytania, zadawane przez słuchaczy. Duże zainteresowanie wzbudziła m.in. rola kobiety w każdej z religii, ceremonie mszalne oraz miejsca pielgrzymek.
Całość zakończyła się podpisaniem „Uniwersału” – My niżej podpisani, wdzięczni Najwyższemu za możliwość poszukiwania miejsc wspólnych, oznajmiamy, że Roku Pańskiego 5780 (kal. Żydowski – przyp. Red.), 1441 (kal. Muzułmański) oraz 2020 w Cieszynie zainicjowaliśmy, jako przedstawiciele jednej rodziny ludzkiej spotkania, które będą nas ku sobie zbliżać i dadzą możliwość poznania się wzajemnego, aby tym mocniej wychwalać Najwyższego, umacniać wiarę i wspierać wspólnotę ludzką, której równorzędnymi przedstawicielami wszyscy jesteśmy – głosiła odczytana na głos treść dokumentu, pod którym przedstawiciele wszystkich religii się podpisali.
JŚ
Podpisy pod dokumentem rozpoczynającym wspólne działania złożyli ks. Tomasz Sroka, dyrektor ogólniaka, oraz Petr Kracik, dyrektor Teatru Cieszyńskiego za Olzą, w ramach którego funkcjonują Scena Polska, Scena Czeska oraz Scena Lalek „Bajka”.
Celem porozumienia jest nawiązanie współpracy w zakresie realizacji wspólnych zadań. Chodzi tutaj o wspomaganie wielopłaszczyznowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego młodzieży, rozwijanie wrażliwości aksjologicznej oraz stworzenie możliwości nabycia podstawowych umiejętności aktorskich oraz dziennikarskich dla uczniów klas licealnych.
Młodzież uczęszczająca do Katolickiego LO w Cieszynie będzie miała szansę uczestniczyć w procesie powstawania spektakli Teatru Cieszyńskiego – w próbach otwartych, zajęciach dydaktycznych związanych z tematyką funkcjonowania teatru, czy w panelach dyskusyjnych dotyczących recenzowania spektakli teatralnych. Wszystko w ramach programu „Teatr i Szkoła”.
Fot. Dorota Krehut-Raszyk
Twierdzi, że nie ma nauki bez konfrontacji, a bogactwa bez różnorodności. Mama, żona, germanistka, nauczyciel, spełniony człowiek, właścicielka spaniela o imieniu Karmel. Wciąż stara się zwolnić swój bieg i nie żałuje, że czasami marzenia się nie spełniają, bo gdyby się spełniały dziś w zaciszu czterech ścian tłumaczyłaby kolejny tekst. A przecież tyle w niej pasji i optymizmu… Tym trzeba się dzielić.
xxx
Nauczyciel z pasją - rozmowa z Panią mgr Moniką Sitek
http://gwiazdkacieszynska.pl/gwiazdka/nasze-tematy/700-nauczyciel-z-pasja
Pani Monika Sitek we wrześniu ubiegłego roku dołączyła do kadry pedagogicznej Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie. Szybko zyskała sympatię uczniów. Uśmiechnięta, optymistyczna, zakochana w biologii, której naucza – przeniosła w szkolne mury jedną ze swoim pasji, mianowicie - grę w szachy. Koło szachowe, które tak licznie skupia uczniów, to jej zasługa.
BSK: Zawodowo nauczyciel, prywatnie?
M. Sitek: Przede wszystkim mama 3-letniego chłopca. Oprócz tego, w wolnym czasie… osoba zafascynowana swoim przedmiotem nauczania i grą w szachy, które towarzyszą mi od dziecka. Grał mój tata, brat, moi kuzyni… Dziś swoją pasją mogę zarażać innych i widzę, że dzieje się to z bardzo pozytywnym skutkiem…
BSK: Pani od biologii... Spełniło się marzenie małej dziewczynki?
M. Sitek: Oj tak. Nauczycielem chciałam być właściwie od zawsze. Już w szkole podstawowej swoje plany na przyszłość opisałam w wierszu, który zaczynał się od słów „Gdy dorosnę zostanę przedszkolanką…”. Jak widać praca z dziećmi często pojawiała się moich myślach. Ukończyłam Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, następnie Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska.
BSK: Dlaczego akurat biologia?
M. Sitek: W biologii zakochałam się w liceum. Wcześniej moim ulubionym przedmiotem była chemia. Dziś uważam, że fajnie jest być nauczycielem przedmiotu, który wiąże się bezpośrednio z nami, a co może być bliżej nas niż biologia? (śmiech) Wydawać by się mogło, że to przedmiot, którego trzeba uczyć się, powtarzając gotowe formułki. Uważam jednak, że tak nie jest. Biologię trzeba przede wszystkim zrozumieć, a czym więcej posiadamy wiadomości, tym więcej rozumiemy. W biologii nic nie dzieje się bez przyczyny.
BSK: Po sposobie, w jaki opowiada Pani o swojej pracy wnioskuję, że jest w niej mnóstwo pasji…
M. Sitek: Tak, zdecydowanie. Najbardziej interesuję się przedmiotem, którego nauczam. Staram się na bieżąco wzbogacać swoją wiedzę, bo jak wszyscy wiemy, ogromnie dużo dzieje się w tej dyscyplinie naukowej. W wolnej chwili więc, zamiast muzyki i filmu wybieram – ciszę i skupienie, one pozwalają mi znaleźć nowe publikacje, materiały, artykuły, które jeszcze bardziej poszerzają moje zainteresowania. Oczywiście, staram się też wpisywać w swoją codzienność zdrowe odżywianie, dietę i ruch…
BSK: Dziś młodzież zna mnóstwo matematycznych wzorów, a nie potrafi wskazać położenia wątroby :)
M. Sitek: Spotykam się z takim stwierdzeniem. Staram się w dostępny sposób przekazywać młodym ludziom potrzebną, życiową wiedzę… Widzę, że uczniowie chętnie chłoną tę wiedzę. Zadają pytanie, dzielą się swoimi spostrzeżeniami i obawami… Wspólnie więc o nich dyskutujemy, omawiamy je…
Za nami również VI edycja NOCY BIOLOGÓW - 17 uczniów naszych szkół wzięło udział w ogólnopolskiej akcji. Uczniowie zapoznali się z pracą w laboratoriach i ich wyposażeniem, wzięli udział w wykładach, pokazach, warsztatach i konkursach
BSK: A jednak nie tylko biologia skrada Pani czas i myśli…
M. Sitek: Tak. Jestem w trakcie realizacji studiów podyplomowych, które pozwolą mi nauczać w szkole również chemii.
BSK: Gdyby dzisiaj miała Pani zweryfikować swoje dziecięce marzenia, jakie by one teraz były?
M. Sitek: Dokładnie takie same. Też chciałabym uczyć, mieć kontakt z uczniami, prowadzić lekcje… Nie zmieniłabym tego. Praca daje mi ogromną radość i spełnienie.
BSK: Na zakończenie zapytam jeszcze o Pani syna – on też będzie kiedyś grał w szachy?
M. Sitek: Tak. Już stawia pierwsze ruchy na szachownicy :)
Dziękuję za rozmowę.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
UROCZYSTE PODPISANIE WSPÓŁPRACY PATRONACKIEJ Z WYDZIAŁEM FIZYKI, ASTRONOMII I INFORMATYKI STOSOWANEJ UNIWERYTETU JAGIELLOŃSKIEGO W KRAKOWIE ORAZ Z WYDZIAŁEK TEOLOGICZNYM UNIWERYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH.
Uczniowie Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie, a także ich rodzice i nauczyciele z dyrektorem szkół ks. Tomaszem Sroką na czele, byli świadkami uroczystego podpisania umowy o współpracy patronackiej z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stosowny dokument sygnowali: biskup Roman Pindel - prezes zarządu Stowarzyszenia "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra", dr hab. Grzegorz Michałek, dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz dr Marek Wójtowicz z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
http://bielsko.gosc.pl/gal/pokaz/3586799.Katolickie-szkoly-w-Cieszynie-i-uniwersytety-razem/17#gt
Uczniowie Katolickiego Liceum im. św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie upiekli ciasta, pieniądze z ich sprzedaży przeznaczyli na pomoc Pani Karinie, która zmaga się z glejakiem. Koszt leku, który musi zażyć każdego dnia wynosi 500 złotych. Kuracja potrwać może nawet pół roku.
http://gwiazdkacieszynska.pl/gwiazdka/reportaze/538-mamy-wspaniala-mlodziez
http://www.gwiazdkacieszynska.pl/gwiazdka/nasze-tematy/583-milosnicy-szachow
Katolickie Liceum Ogólnokształcące
im. Św. Melchiora Grodzieckiego