NAUCZYCIELE I PRACOWNICY

SPECJALISTA D/S NAUCZNIA I WYCHOWANIA ORAZ OPIEKUN DUCHOWY w Stowarzyszeniu "Dziedzictwo św. Jana Sarkandra"

ks. dr Andrzej Abdank-KozubskiNauczany przedmiot: religia katolicka, filozofia

Zdobyte wykształcenie:

 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii
 • Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie - mgr teologii i mgr filozofii

O sobie:
"Wyjdź i stań na górze przed Jahwe" (1Krl 19,11) To zdanie wybrałem dawno, dawno temu, u progu mojego kapłaństwa. Próbuję realizować to wezwanie jako duszpasterz i nauczyciel poprzez głoszenie rzeczywiście DOBREJ Nowiny przyniesionej przez Pana Jezusa, jak i przez mozolne i konsekwentne ukazywanie, że pomiędzy Nią a tym co człowiek uzbrojony w rozum może powiedzieć o otaczającym go Wszechświecie panuje harmonia i współbrzmienie.
A poza tym kocham podróże, dobrą książkę i film, fotografię i KOTY!

 

JĘZYK POLSKI

 

mgr Aleksandra Tręda 

Przedmiot: nauczycielka języka polskiego

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Zdobyte wykształcenie: 

 • studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim (filologia polska) 
 • Studia doktoranckie na filologii polskiej

Doświadczenie zawodowe: od 1999 nauczanie języka polskiego na wszystkich poziomach (SP, Gim, LO, szkoły dla dorosłych) od roku 2004 praca jako terapeuta i psychoterapeuta.

Nauczyciel o sobie: Od zawsze uwielbiałam czytać - czytałam wszędzie i wszystko (jak nie było pod ręką książki, to czytałam instrukcję obsługi ... czegokolwiek ....). Wybrałam studia, które umożliwiały mi czytanie bez końca i wtedy dopiero odkryłam, że jeszcze większą przyjemność niż czytanie daje mi dzielenie się swoimi wrażeniami z innymi - i tak podążyłam w stronę nauczania. Jestem w grupie tych szczęśliwców, którzy zawodowo robią to, co kochają. Uwielbiam spotkania z człowiekiem - człowiek w ogóle stanowi centrum moich zainteresowań. To, co stworzył, to, w jaką stronę kieruje swoją myśl, to jak czuje i odbiera świat - tym wszystkim zachwycam się i to odkrywam dzień po dniu.

Ulubiony cytat: „Życia nie mierzy się ilością oddechów, ale ilością chwil, które zapierają dech w piersiach” – Maya Angelou.

 https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR2Zp6cBSnHW6yPJlc71kgBiDUAQPmF0UrcorXmOH_Cp0AWWVFJQ7HkuMhU&v=VvGCxioXPws&feature=youtu.be

 

JĘZYK ANGIELSKI

 

mgr Joanna Lazar - Chmielowska

Przedmiot: nauczyciel języka angielskiego

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Wykształcenie:

 • Akademia Muzyczna, Katowice – Wydział Wychowania Muzycznego; organy w klasie ad. Zygmunta Antonika – magister sztuki.
 • Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania (obecnie Społeczna Akademia Nauk), Warszawa – Filologia angielska, kierunek Translatoryka – magister filologii angielskiej.

Dodatkowe kwalifikacje: egzaminator maturalny OKE z języka angielskiego

Nauczyciel o sobie: Oprócz pracy pedagogicznej zajmuję się tłumaczeniami. Przetłumaczyłam kilka książek beletrystycznych, np. „Przeciwieństwo miłości”, Wydawnictwo Świat Książki. W 2002r. wygłosiłam cykl wykładów n.t. nauczania muzyki w Polsce w Bishop Grosseteste University w Lincoln (Wielka Brytania). Jestem nauczycielką i lektorką języka angielskiego w Akademii WSB oraz ZSB w Cieszynie. Jako prelegent współpracowałam, np. z Filharmonią Śląską, Agencją Artystyczną „Silesia”, a także prowadziłam koncerty, m.in. festiwali Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie oraz Koncerty Wyższobramskie w Cieszynie. Moje artykuły, na tematy muzyczne zostały opublikowane, np. w Kwartalniku ISME oraz Music Primary Today.

Ulubione cytaty: "Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono" W. Szymborska;“Those who know nothing of foreign languages know nothing of their own”, Johann Wolfgang von Goethe; tempus fugit, aeternitas manet.  

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR0HknWgaDgeUq0NEgg5y9N3OcxKAJFvJ2yLkp6p3ZUMJlrRafcAcXN7eLA&v=LCpJF_Ek3_M&feature=youtu.be

 

 mgr Marcin Kukuczka

Przedmiot - nauczyciel języka angielskiego

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy

Wykształcenie: studia magisterskie na Uniwersytecie Wrocławskim (filologia angielska) oraz studium podyplomowe z przekładu

Doświadczenie zawodowe:

 • lektorat języka angielskiego na Akademii WSB od 2012 roku,
 • od roku 2000 prowadzenie zajęć z języka angielskiego na kursach oraz w szkołach podstawowych i średnich

Nauczyciel o sobie: moje zainteresowania to języki obce, historia, filmy, muzyka klasyczna (nie tylko) oraz podróżowanie. Lubię także dobre książki teologiczne Josefa Ratzingera, powieści historyczne, szczególnie Henryka Sienkiewicza i dzieła Williama Shakespeare'a. Kraje, które chciałbym jeszcze odwiedzić to Portugalia, Meksyk, Stany Zjednoczone, Malta i Rosja. Zespołów muzycznych czy kompozytorów nie mam żadnych ulubionych, słucham co przyczynia się do lepszego nastroju, natomiast języki obce, których chciałbym się jeszcze nauczyć to hiszpański i rosyjski.

Ulubiony cytat: "Wiem, że nic nie wiem" pół żartem pół serio...

 

mgr Patrycja MiencielPrzedmiot: nauczyciel języka angielskiego

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel stażysta

Zdobyte wykształcenie:
    • Uniwersytet Śląski w Katowicach- studia magisterskie- filologia angielska
    • Uniwersytet Śląski w Katowicach- studia licencjackie- filologia angielska
    • Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Bielsku-Białej- specjalizacja nauczyciel języka angielskiego

Nauczyciel o sobie: Z wykształcenia anglista, w życiu prywatnym jestem szczęśliwą mężatką. W wolnych chwilach sięgam po dobrą książkę lub film. Uwielbiam zwierzęta, moją pasją są podróże, górskie wędrówki oraz gotowanie. 

 

mgr Elżbieta Dąbrowska

Przedmiot: język angielski
 
Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy
 
Zdobyte wykształcenie:
 • ATH w Bielsku-Białej - filologia angielska, specjalność nauczycielska
Nauczyciel o sobie: W języku angielskim najbardziej fascynują mnie jego różnorodne dialekty oraz zawiłości przekładu tekstów - zarówno z angielskiego na polski, jak i odwrotnie. W wolnym czasie lubię grać w gry wideo i oglądać kanały kulinarne na YouTube. Kocham psy.
 

JĘZYK NIEMIECKI

 

mgr Anna Sokolińska


Przedmiot: nauczyciel języka niemieckiego

Stopień awansu zawodowego: naucyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie:

 • Kolegium Nauczycielskie w Cieszynie - filologia germańska
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Filologii Germańskiej w Sosnowcu - filologia germańska

Nauczyciel o sobie: Jestem szczęśliwą mamą 2 letniego Adasia:-) Kocham zwierzęta, jestem wolontariuszką w schronisku dla bezdomnych zwierząt "Reksio" w Bielsku-Białej. Lubię słuchać muzyki, pływać, jeździć na rowerze i spacerować z moim psem Robinem

Piórem Tomasza Kamińskiego:
Miło na nas patrzą te oczy chabrowe
Gdy usta otwiera, dziwną słychać mowę
Język to Goethego, wymowa berlińska
Uczy niemieckiego Pani Sokolińska

 

mgr Justyna Rączka

Przedmiot: język niemiecki oraz wychowawca klasy 1C KLO
 
Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy
 
Zdobyte wykształcenie:
 • Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Filologii Germańskiej w Sosnowcu, filologia germańska, specjalizacja: nauczyciel języka niemieckiego
 • Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Jastrzębiu Zdroju, filologia germańska, specjalizacja: nauczyciel języka niemieckiego
Nauczyciel o sobie: W życiu prywatnym jestem szczęśliwą mężatką oraz mamą 2-letniego Jasia i 4-letniego Antosia. Wolny czas staram się poświęcać przede wszystkim mojej rodzinie. Uwielbiamy spędzać czas w naszym ogrodzie i spacerować:) 

 

JĘZYK FRANCUSKI


mgr Dorota Zyzańska

Przedmiot: nauczyciel języka francuskiego

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Zdobyte wykształcenie:

 • Międzynarodowa Szkoła Nauk Politycznych w Katowicach - mgr nauk politycznych
 • Uniwersytet Śląski, filologia romańska - licencjat filologia romańska
 • Nauczycielskie Kolegium Jezyków Obcych w Ciesznie - specjalizacja nauczyciel języka francuskiego

Nauczyciel o sobie: Po raz pierwszy wyjechałam do Francji w wieku 8 lat w ramach wymiany polsko-francuskiej. To właśnie w Lyonie zaczęła się moja wielka przygoda z językiem francuskim, która stopniowo przerodziła się w pasję związaną ze wszystkim, co dotyczy Francji. Po maturze wyjechałam na dwuletnie stypendium do Francji. Tytuł magistra zdobyłam we francuskojęzycznej Międzynarodowej Szkole Nauk Politycznych w Katowicach. Jednocześnie posiadam licencjat z filologii romańskiej.  Języka francuskiego uczę już prawie 17 lat.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Jaki kolor ma woda z Sekwany
Czy na Placu Pigalle są kasztany
I czy wieża Eiffla jest ze złota
- odpowiedzi zna Madame Dorota

https://www.youtube.com/watch?v=YqGEJgm7az4

JĘZYK CZESKI


mgr Edyta Kostka

Przedmiot: nauczyciel języka czeski

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel stażysta 

Zdobyte wykształcenie: 

 • Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej - filologia polska i słowiańska 

Nauczyciel o sobie:Pasjonują mnie podróże, śpiew, a także język czeski oraz kultura naszych południowych sąsiadów. Podróżować, poza granice Polski, zaczęłam w wieku trzynastu lat, kiedy to wstąpiłam w szeregi Estrady Ludowej „Czantoria” z Ustronia. To na poczet koncertów zagranicznych musiałam wyrobić swój pierwszy paszport. Miętę do czeskiego poczułam podczas wyjazdu studenckiego do Pragi. Na Uniwersytecie Karola podjęłam decyzję o rozpoczęciu drugiego kierunku studiów – filologii słowiańskiej. Dzięki kontynuowaniu nauki udało mi się wyjechać do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Camp America. Spędziłam niemal trzy miesiące na zachodnim wybrzeżu, pracując, podróżując i tonąc w kalifornijskim słońcu. Język czeski pozwolił mi lepiej zrozumieć gwarę Śląska Cieszyńskiego, którą posługuję się od najmłodszych lat.  Swoją pracę dyplomową poświęciłam właśnie bohemizmom w tekstach kultury wspomnianego regionu. Za skarbnicę wiedzy posłużył mi repertuar Zespołu, w którym śpiewam od lat, kultywując tym samym tradycje Ziemi Cieszyńskiej. Moim cichym marzeniem jest, aby ludzie, młodsi i starsi, dzięki nauce języków obcych oraz podróżom stawali się bardziej otwarci na innych oraz na siebie samychW wolnych chwilach oddaję się przede wszystkim wędrówkom górskim w rodzinnym gronie 

Ulubione cytaty: „Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata” (Ludwig Wittgenstein), Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie – wierzaj mi – Ci nigdy nie śpiewają... (Johann Wolfgang Goethe), „Podróż zwykle jest piękniejsza niż sam cel” (Adam Sikorski – słowa do piosenki „Życie co dzień wiersze pisze” z repertuaru Budki Suflera); ulubiony frazeologizm czeski: nedělej z komára velblouda (nie rób z igły widły). 

 

WOS I FILOZOFIA


dr Sławomira Ruchała

Przedmiot: nauczyciel filozofii i wiedzy o społeczeństwie, a także wychowawca klasy IA KLO i logopeda

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Społecznych, kierunek filozofia - uzyskanie tytułu doktora nauk humanistycznych, z zakresu etyki i filozofii społecznej.
 • Uniwersytet Śląski Filia w Cieszynie, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny, kierunek - pedagogika, specjalność: edukacja filozoficzno-społeczna

Studia podyplomowe:

 • Wyższa Szkoła Biznezu w Dąbrowie Górniczej  - logopedia
 • Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji– wychowanie do życia w rodzinie i edukacja seksualna
 • Kurs kwalifikacyjny - Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku Białej – wychowanie do życia w rodzinie
 • kurs kwalifikacyjny - zarządzanie oświatą
 • Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej  - edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna 

Dodatkowe kwalifikacje: egzaminator maturalny OKE z wiedzy o społeczeństwie i filozofii

Nauczyciel o sobie: Bycie nauczycielem traktuję jako zaszczyt, swoistą pasję, ale i wyzwanie. Z katolickimi szkołami związana jestem od września 1999r., czyli od prawie 18 lat. Mam to szczęście, że w swojej pracy spotykam się zarówno z małymi dziećmi, młodzieżą, jak i osobami dorosłymi – w tym przyszłymi nauczycielami. To pozwala mi spojrzeć na mój zawód z różnych perspektyw. Jako pedagog-wychowawca staram się słuchać i pomagać innym, jako nauczyciel poza przekazywaniem wiedzy, staram się uczyć młodych ludzi myślenia. Mam satysfakcję, kiedy moi uczniowie stawiają pytania sobie i innym, mają wątpliwości, a przede wszystkim, kiedy rozróżniają krytycyzm od pospolitego krytykanctwa. Filozofia, której uczę w szkole, daje mi możliwość zaobserwowania, jak zmienia się sposób myślenia moich uczniów (jego głębia i dojrzałość), jakość stawianych pytań i problemów czy sposób argumentacji. To właśnie szkoła, a przede wszystkim moi uczniowie mobilizują mnie do ciągłego rozwoju. Dzieci, z którymi pracuję uczą mnie otwartości i prostoty,  młodzież natomiast pokory i różnorodności poglądów.

W życiu prywatnym jestem szczęśliwą mamą dorosłej już córki Anny i 8-letniego Janka. Prywatny czas staram się poświęcić przede wszystkim rodzinie. W nielicznych wolnych chwilach lubię posłuchać dobrej muzyki i przeczytać wartościowy tekst. Osobę, którą cenię za „wielkość i głębię” myśli i którą odkrywam ciągle na nowo jest Hannah Arendt. W okresie wakacyjnym – bo tylko wtedy mam więcej czasu – zaczytuję się w kryminałach skandynawskich pisarzy. To co mnie uspokaja to przyroda i praca na świeżym powietrzu. Kocham kwiaty i zioła. Jestem dumną włascicielką psa Miśka, kotki- Mileny, chomika - Rokiego i niezliczonej ilości patyczaków. Cenię sobie szczerość i uczciwość.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Serce ma gołębie, choć minę wezyra
To klasowa "mama"- Pani Sławomira
Jeśli chcesz uniknąć Sokratesa losu
To lepiej dla ciebie być obrytym z WoS-u

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR2iVzFcEVcUXVaR6rdk4WUXZYEZ6cSiNvh9ZrMidUWCaOpUCppjY2PKFzg&v=e78qvwSIp20&feature=youtu.be

 

HISTORIA


mgr Daria Kobiela

Przedmiot: nauczyciel historii

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy

Zdobyte wykształcenie:

 • Uniwersytet Jagielloński, Wydział Ekonomii iZarządzania, kierunek: zarządzanie, studia magisterskie
 • Uniwersytet Jagielloński, Wydział Historyczny, kierunek: historia, studia magisterskie, specjalizacja nauczycielska: historia i wiedza o społeczeństwie.
 • Studium Pedagogiczne, Uniwersytet Jagielloński, Kraków.

Studia podyplomowe:

 • Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji - edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne
 • Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacjii - pedagogika specjalna w zakresie oligofrenopedagogiki

Nauczyciel o sobie: Historia obecna jest wszędzie w muzyce,  poezji, rzeźbie, prasie czy fotografii i tak podaną serwuję swoim uczniom. Nad nudną gadaninę stawiam bezpośredni kontakt z materiałem źródłowym. Założeniem moich lekcji jest bowiem pobudzenie w uczniach inicjatywy i chęci poszukiwania autorskich rozwiązań. Jednego jestem pewna, do ciekawie podanej historii młodych słuchaczy zmuszać nie trzeba, a pomysłów do zaprezentowania zagadnień historycznych w nieco niekonwencjonalny sposób jest wiele. Interaktywne lekcje historii, pasma edukacyjne spójne z programem nauczania czy dostępne online archiwa dokumentujące historię różnych społeczności to zaledwie kilka propozycji by uczynić lekcję ciekawą, a jednocześnie wartościową. Wreszcie żywy dyskurs, umiejętność stawiania pytań problemowych, budowanie własnych poglądów i wartości temu wszystkiemu służą lekcje historii w naszym Gimnazjum i Liceum.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Mówią, historia magistra vitae
My mamy tego dowody niezbite
U Pani Darii historię wykujesz
i zaraz potem smak życia poczujesz

BIOLOGIA


mgr Magdalena Bregin

Przedmiot: nauczyciel biologii

Wykształcenie:

 • Uniwersytet Śląski, wydział Biologii i ochrony środowiska, kierunek biologia

Nauczyciel o sobie: Biologia jest i zawsze była moją pasją, szczególnie interesują mnie zależności panujące w środowisku oraz świat roślin, gdyż z zamiłowania zajmuję się botaniką i geobotaniką. Bardzo lubię pracę z dziećmi i młodzieżą, od wielu lat jestem czynnym instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Prywatnie pasjonuję się turystyką górską, wspinaczką i narciarstwem biegowym.

 

https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR0aO6VsVmNDyInta0mwZDxHuuLJkzbybrahoUkoTZ-_aFBBgH_CSGM8vC0&v=EDNOWwEdLAI&feature=youtu.be

 

MATEMATYKA I FIZYKA

 

mgr Beata Cendrzak

Przedmiot: nauczyciel matematyki

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie: Wydział Matematyczno-Fizyczno-Chemiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, matematyka;

Studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne:

 • Uniwersytet Śląski, informatyka szkolna;
 • Kolegium Nauczycielskie w Gliwicach- pedagogika lecznicza

Dodatkowe kwalifikacje: egzaminator maturalny OKE z matematyki

Nauczyciel o sobie: Liczby potrafią być nieobliczalne a wartości – bezwzględne, natomiast matematycy są tacy, jak przedmiot którego uczą – zawsze opierają się na ściśle określonych zasadach, które najlepiej jest sobie przyswoić już na samym początku znajomości. Nauczyciel z powołania, dla którego nie ma zadań niemożliwych. Prywatnie nie ogranicza się do zainteresowania naukami ścisłymi i pozostaje wielbicielką ciekawych podróży, dobrego kina i literatury. Wieść niesie że najłatwiej jest znaleźć z nią nić porozumienia rozmawiając o kotach.


mgr Małgorzata Holisz

Przedmiot: nauczyciel fizyki

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Matematyczno – Fizyczno – Chemiczny, Kierunek: Fizyka

Studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne:

 • Politechnika Krakowska, Wydział Maszyn, Kierunek: Urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne
 • Publisher Cieszyn - Oligofrenopedagogika (kurs kwalifikacyjny)
 • Publisher Cieszyn - Bibliotekoznawstwo (kurs kwalifikacyjny)

 Dodatkowe kwalifikacje: egzaminator maturalny OKE z fizyki

 Nauczyciel o sobie: Uparcie dążę do celu, jak każdy zodiakalny BYK. Najbardziej cenię u ludzi szczerość, prawdomówność, poczucie humoru. Nie lubię chamstwa, wulgaryzmu i braku tolerancji. Uwielbiam rozwiązywać skomplikowane zadania z fizyki i zagłębiać się w tajniki astronomii. Bardzo lubię pracować z młodzieżą smile. Moim marzeniem jest zbudować wehikuł czasuwink.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Cewki, pryzmaty, półprzewodniki
Wszystko to znamy z lekcji fizyki
Nauka z nimi jest bardzo fajna
Bo pani Holisz ma coś z Einsteina

 

 

CHEMIA


mgr inż. Beata Szwed

Przedmiot : nauczyciel chemii

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie:

 • Politechnika Śląska w Gliwicach – technologia chemiczna
 • Kolegium Pedagogiczne, Politechnika Śląska w Gliwicach

Studia podyplomowe:

 • Uniwersytet Śląski, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji – oligofrenopedagogika
 • Instytut Studiów Podyplomowych w Tychach – fizyka
 • Instytut Studiów Podyplomowych w Tychach – matematyka

 Nauczyciel o sobie: jestem nauczycielem z dwunastoletnim stażem i  co roku jestem ciekawa jakich uczniów będzie mi dane spotkać. Jestem dumna z ich postępów, cieszy mnie gdy rozwijają swoje  pasje. Prywatnie uwielbiam zaszyć się z dobrą książką  zaciszu mojego ogrodu, co nie jest łatwe przy dwójce dzieci.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Czy to anion dąży do katody
Czy należy wlewać kwas do wody
Które związki mają moc utleniaczy
 - Pani Szwed nam to wnet wytłumaczy

 

INFORMATYKA I PODSTAWY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

 mgr Władysław Gruca

Przedmiot: nauczyciel informatyki

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Wykształcenie: Wyższa Szkoła Pedagogiczna (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie, Wydział Matematyczno – Fizyczno – Techniczny, Kierunek: Fizyka, Specjalność: Fizyka z informatyką.

Studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne:

 • Wyższa Szkoła Pedagogiczna (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie, Wydział Matematyczno – Fizyczno – Techniczny, Kierunek: Informatyka;
 • Akademia Górniczo–Hutnicza w Krakowie, Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Kierunek: Elektronika stosowana – projektowanie, programowanie, aplikacje;
 • Publisher Cieszyn – Zarządzanie Oświatą (kurs kwalifikacyjny);
 • WOM Bielsko-Biała – Bibliotekoznawstwo (kurs kwalifikacyjny).

Nauczyciel o sobie:

Uparcie dążę do przekonania uczniów do tego że wiedza jest jedyną rzeczą, jakiej NIKT nam nie zabierze i zawsze mamy ją z sobą lub wiemy, gdzie leży i mogę ją podnieść. Staram się wpoić uczniom że Informatykę i komputery należy traktować jako narzędzia, dzięki którym dążymy do celu. Nie lubię chamstwa, wulgaryzmu, braku myślenia i braku tolerancji. Komputery się mnie boją, gdy tylko się zjawiam już działają. Nie ma problemu nie do rozwiązania.  

Interesuję się matematyką, historią, architekturą, grą w szachy, programowaniem, ogródkiem oraz lubię podróże i poznawanie nowych ciekawych miejsc z historią.

Ulubiony cytat: „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem …” – Koh 3,1-11; Nihil ab omni parte beatum  (Nie ma rzeczy szczęśliwej z każdej strony) – powiedzenie łacińskie;

 

mgr Joanna Litwin

Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel stażysta

Zdobyte wykształcenie: 

 • Akademia WSB Dąbrowa Górnicza (Wydział Zamiejscowy Cieszyn); kierunek Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, specjalność Zarządzanie zasobami ludzkimi i psychologia w biznesie

Studia podyplomowe:

 • Logopedia (Akademia WSB Dąbrowa Górnicza)
 • Menedżerskie studia podyplomowe- poziom MBA (Akademia WSB Dąbrowa Górnicza)
 • Kwalifikacyjne pedagogiczne studia podyplomowe (Akademia WSB Dąbrowa górnicza)

Nauczyciel o sobie: Jestem przede wszystkim dumną mamą wspaniałych synów Wernera i Aleksandra. W życiu zawodowym realizuję się jako aktorka, instruktor teatralny, reżyser, autor scenariuszy, choreograf, logopeda, audytor i w końcu nauczyciel. Najcenniejsze są dla mnie chwile spędzone z najbliższymi (wycieczki, spacery, rozmowy, wspólne gotowanie, gry planszowe, seanse filmowe). Najlepszą receptą na wypoczynek są w moim przypadku książka i kubek herbaty ziołowej z miodem, imbirem i cytryną. Największą pasją są podróże (najlepiej w gronie najbliższych mi osób). Największą wartość stanowią dla mnie sprawiedliwość, uczciwość i przyjaźń. Cenię sobie spotkania z ludźmi, którzy inspirują mnie do podejmowania nowych wyzwań. Znak szczególny? – Nieustanna żądza wiedzy i odkrywania tego, co nieznane (interesuję się historią sztuki, psychologią, behawioryzmem, neurodydaktyką, psychokryminalistyką). Moim marzeniem jest, aby uczenie się było dla moich uczniów aktem woli a nie przymusu.  Największym sukcesem będzie wzbudzenie u młodych ludzi silnej motywacji wewnętrznej do zdobywania wszechstronnej wiedzy i nabywania umiejętności praktycznego jej wykorzystywania w życiu zawodowym i prywatnym, do poznawania samych siebie, swoich predyspozycji i możliwości oraz do nieustannego samorozwoju.

 

GEOGRAFIA


mgr Weronika Dąbrowiecka


Przedmiot : nauczyciel geografii oraz wychowawca klasy II KLO

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy

Zdobyte wykształcenie: Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk o Ziemi w Sosnowcu, kierunek geografia, specjalność hydroklimatologia.

Nauczyciel o sobie: Geografię poznałam i pokochałam w gimnazjum. To właśnie wtedy zdecydowałam o tym, co chcę robić w przyszłości. Dlatego uważam, że wykonywanie zawodu nauczyciela jest spełnieniem mojego dziecięcego marzenia. Uwielbiam podróżować, w szczególności po Polsce.  Wolny czas lubię poświęcać  gotowaniu i czytaniu dobrej literatury. W życiu prywatnym jestem szczęśliwą  mamą 5-letniej Lenki.

 

mgr Paweł Chmielarczyk

Przedmiot: nauczyciel geografii

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy

Zdobyte wykształcenie:

 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, kierunek geografia – specjalizacja geografia społeczno-ekonomiczna (geografia turyzmu) – uzyskany tytuł magistra. Praca magisterska pt. „Turystyka kwalifikowana w Beskidzie Śląskim w powiecie bielskim”.
 • Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, filologia słowiańska – specjalizacja język czeski w biznesie i turystyce – uzyskany tytuł licencjata. Praca licencjacka pt. „Czeska i polska terminologia meteorologiczna i klimatologiczna”.
 • Dodatkowe kwalifikacje: kurs pilota wycieczek, kurs przewodnika miejskiego po Krakowie.

Nauczyciel o sobie: podróże od zawsze były moją pasją. Na początku były one „palcem po mapie”, kiedy to w drugiej klasie szkoły podstawowej dostałem swój pierwszy w życiu atlas geograficzny. Dopiero później zacząłem urzeczywistniać swoje marzenia. Niemały wpływ na moje zainteresowania miały serie przygód o Indianie Jonesie oraz o Jamesie Bondzie. Wraz z podróżami przyszły zainteresowania językowe. Zauważyłem, że dzięki poznawaniu języków obcych odkrywamy historię i kulturę danego regionu, a nauka nowych języków jest coraz łatwiejsza. Dlatego też wybrałem geografię na UJ, a później filologię słowiańską na ATH. Ponadto ukończyłem kurs pilota wycieczek oraz przewodnika miejskiego po Krakowie. Przez wiele lat pracowałem zarówno w szkole ucząc geografii, jak i prowadziłem działalność
gospodarczą związaną z pilotowaniem i oprowadzaniem grup turystycznych w wielu regionach Europy. Swoim uczniom staram się pokazać, że nauka geografii to nie tylko „wkuwanie” z podręcznika do przedmiotu, ale także głębsze poznanie swojej własnej okolicy. Mówię im też, że znajomość języków obcych oraz historii, jest doskonałym narzędziem do lepszego poznania świata. Moim marzeniem jest poznanie wszystkich krajów Europy, a później całego świata.

Ulubione cytaty: „Podróże kształcą”, “Nie odkładaj marzeń, odkładaj na marzenia”, “Podróże to jedyna rzecz na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi.”

https://www.youtube.com/watch?v=R0LJhPENlUQ&t=6s&fbclid=IwAR0RooMHvKi_LeDX_dwq_zU6wM9Zj3JR20s8BZn6BJTa1brQabGfNDkisvQ

 

KULTURA FIZYCZNA i EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

 mgr Marlena Krzak

Przedmiot: wychowanie fizyczne
 
Zdobyte wykształcenie: Absolwentka wychowania fizycznego w Katowicach
 
Kursy: 
 • trener personalny
 •  instruktor fitness
 •  instruktor piłki siatkowej 
 
O sobie: Sport towarzyszy mi od najmłodszych lat. Od dziecka zawsze lubiłam ruch i wszelkie formy aktywności. Od 9 lat pracuję jako instruktor fitness, a od dwóch lat jako trener personalny. Niedawno rozpoczęłam także przygodę z trójbojem siłowym - najprościej mówiąc siłownia to mój drugi dom. Na codzień jestem mama 11-letniego Filipa i 5-letniej Olivki. 
 

mgr Arkadiusz Brachaczek

Przedmiot: nauczyciel wychowania fizycznego

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy

Zdobyte wykształcenie: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Nauczyciel o sobie: Obecnie kończę studia magisterskie na AWF w Katowicach na kierunku wychowanie fizyczne ze specjalizacją wychowanie fizyczne i edukacja dla bezpieczeństwa. Sportem interesuję się od najmłodszych lat, a szczegółnie piłką nożną. Jestem instruktorem piłki nożnej, a także czynnym zawodnikiem. Prowadzę również zajęcia sportowe z dziećmi w wieku przedszkolnym w Katolickim Przedszkolu i w cieszyńskim klubie. 

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Cieszy się piłkarska dusza
Z akcji pana Arkadiusza
Być może za dwa sezony
Zagra w barwach Barcelony


mgr Tadeusz Chodykin

Przedmiot: nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel dyplomowany

Zdobyte wykształcenie: Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Studia podyplomowe: Akademia Wychowania Fizycznego w katowicach - edukacja dla bezpieczeństwa

Nauczyciel o sobie: Pracuję z młodzieżą już ponad 30 lat jako nauczyciel, trener siatkówki, instruktor narciarski.Praca ta , daje mi ogromną satysfakcję i zadowolenie. Gra w siatkówkę, badmintona, windsurfing, jazda na nartach, dobra lektura oraz podróże to najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Że rozkazów trzeba słuchać
Jak w fantoma mamy dmuchać
Szkoli nas, bo wszystko wie
Pan Chodykin z EDB

 

RELIGIA KATOLICKA
 
ks. Tomasz Sroka

     

Dyrektor KLO

Przedmiot: nauczyciel religii i wychowawca klasy III KLO

Stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany

Zdobyte wykształcenie:  Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie - studia magisterskie z teologii

Studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne:

 • Placówka Doskonalenia Nauczycieli-Pro Formatione rada Szkół Katolickich - zarządzanie oświatą
 • Placówka Doskonalenia Nauczycieli-Pro Formatione rada Szkół Katolickich - katolickie wychowanie w szkole
 •  Uniwersytet pedagogiczny w Krakowie - oligofrenopedagogika

Nauczyciel o sobie:  Jako człowiek i kapłan chcę być blisko człowieka z nadzieją, która pochodzi od Boga. Dlaczego ksiądz wśród młodzieży w szkole? Właśnie dla nadziei, której tak bardzo potrzebujemy.
Moja droga do kapłaństwa to szkoła techniczna, studia historyczne, teologia oraz moje zamiłowanie w filozofii, która ostatnio staje się drogą zrozumienia człowieka w jego życiowych sytuacjach.
Poza moją posługą jako księdza bardzo lubię podróżowanie szczególnie na wschód. Moim ostatnim odkryciem jest pielgrzymowanie do sanktuarium św. Jakuba w  Santiago de Compostelaw Hiszpanii. W wolnych chwilach słucham płyt winylowych czytając dobrą książkę. Często pozwalam sobie na Marka Grechutę, który towarzyszy mojej lekturze Amosa Oz.
Moja motto kapłańskie "Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cie kocham" J 21, 1-19

 Piórem Tomasza Kamińskiego:

W dyrektorskiej izolatce
Urzęduje w koloratce
Nasz Ksiądz Tomasz. Jego głowa
w tym, by Katol funkcjonował

 

LOGOPEDA

dr Sławomira Ruchała

 

SURDOPEDAGOG

mgr Sylwia Bury

 

 PSYCHOLOG

mgr Katarzyna Kawalerowicz

Przedmiot: psycholog
 
Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy
 
Zdobyte wykształcenie: 
 • Uniwersytet Opolski, Psychologia - specjalność kliniczna

Studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne:

 • Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji - Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z poradnictwem młodzieżowym i rodzinnym
Nauczyciel o sobie: Pracuję z dziećmi i młodzieżą na każdym etapie edukacyjnym. Towarzyszę im w przeżywanych trudnościach i pomagam kształtować kompetencje emocjonalne i społeczne, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Prowadzę także zajęcia rozwijające funkcje poznawcze i umiejętności uczenia się. Rodziców chcących zasięgnąć informacji dotyczących funkcjonowania ich pociech wspieram w rozwoju ich kompetencji wychowawczych - wspólnie poszukujemy zasobów i najlepszych rozwiązań, które poprawią jakość i komfort życia rodziny. Prywatnie lubię zaszywać się z dala od miejskiego zgiełku i zawrotnego tempa życia gdzieś w odległych rejonach Polski. Czas spędzam na górskich wędrówkach, czytaniu i często - zatraceniu się w świecie muzyki (jestem wielką miłośniczką muzyki chóralnej). W życiu codziennym poszukiwaniom bezinteresownego uśmiechu oddaję się bez reszty.
 

BIBLIOTEKA SZKOLNA, PEDAGOG SZKOLNY

mgr Izabela Mrowczyk

Przedmiot: pedagog szkolny, biblioteka szkolna
 
Stopień awansu zawodowego: nauczyciel kontraktowy
 
Zdobyte ksztalcenie:
 • Uniwersytet Slaski w Katowicach filia w Cieszynie - magister pedagogiki, praca socjalno opiekunczo- wychowawcza

Studia podyplomowe i kursy kwalifikacyjne:

 • certyfikat FCE
 • Studia podyplomowe ukonczone w Wielkiej Brytanii o specjalizacji pracownik socjalny

Nauczyciel o sobie: Pracuję zawodowo z dziećmi i mlodzieżą od 14 lat. Mam 10 letnie doświadczenie w zawodzie pracownik socjalny / pedagog zdobyte w Wielkiej Brytanii. Moją dodatkową pasją jest język angielski i od 3 lat pracuję jako lektor w szkole językowej. W życiu prywatnym jestem szczesliwą mamą dwóch córek. Lubię podróże, teatr i kino.

 SEKRETARIAT SZKOŁY KLO i KG

Iwona Juzof

O sobie: W "Katoliku" pracuję od 2000r. jako sekretarz. Kawał czasu, na który składają się setki wspaniałych wspomnień, świetnych projektów, spotkań i imprez szkolnych. Kocham tą "robotę", jak szalona. W przyszłość patrzę z optymizmem i wiarą. Zaprzyjaźniona z Aldoną i Sławcią - koleżankami z pracy. Prywatnie jestem szczęśliwą mężatką. Mamą dorosłego syna Sebastiana oraz nastoletniego Wojtka i "młodej" 10-latki Magdy. Z mężem dzielę pasję i miłość do gór. Oboje kochamy górski trekking, "polujemy" na wschody słońca w różnych warunkach pogodowych.

Piórem Tomasza Kamińskiego:

Wchodzący do szkoły mija z prawej strony
Gabinet stworzony dla pani Iwony
Bo to sekretarki nieustanna praca
Działanie tej szkoły
z pewnością wzbogaca

KONSERWATOR

Marek Śmierciak

Sklejki, zaprawy klejowe, gips, śrubki, śrubokręty, wkrętarki... to jego świat. Szkolna złota rączka. Związany ze swoją rodzimą limanowską parafią, jako ministrant i lektor w wieku piętnastu lat, pomagał przy budowie swojej pierwszej szopki. Radość z tworzenia pozostała na zawsze. Spod jego rąk wyszło wiele pięknych rzeczy, m.in. bożonarodzeniowa szopka w Kościele Parafialnym Św. Marii Magdaleny.

KALENDARZ WYDARZEŃ
CYTAT DNIA
"Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało"
Janusz Korczak

Kontakt

Katolickie Liceum Ogólnokształcące
im. Św. Melchiora Grodzieckiego

Plac Dominikański 2
43-400 Cieszyn
Zdjęcie Szkoły