WARTO PRZECZYTAĆ

5 powodów dlaczego warto czytać książki:

CZYTANIE POSZERZA TWÓJ ZASÓB SŁOWNICTWA.

Czytając, obojętnie co by to było, czy specjalistyczne branżowe czasopisma, czy książki, czy nawet codzienne brukowce – poszerzasz swój zasób słownictwa. Czytamy różnych autorów, a każdy z nich ma swój odrębny styl pisania co daje nam możliwości rozwoju. Możemy wzorując się na nich wykorzystać to np. podczas pisania testu czy egzaminu z języka polskiego.

CZYTANIE UCZY MYŚLENIA.

W książce znajdziemy tylko czarny druk na białym papierze i nic więcej. Książki zmuszają do wyobrażenia sobie wszystkiego co tam znajdziemy. Pobudzają nieużywane części mózgu.

  CZYTANIE POPRAWIA PAMIĘĆ.

Fabuły są zazwyczaj wielowątkowe więc żeby połapać się kto, kiedy, gdzie, z kim i dlaczego nasz mózg musi się wysilić. Takie treningi zwiększają możliwość przyswajania w krótszym czasie większej ilości wiedzy.

  CZYTANIE ZWIĘKSZA KREATYWNOŚĆ.

Książki dostarczają mnóstwo pomysłów. Możesz podpatrzyć coś u bohatera książki i wcielić w swoje życiu, ale też najzwyklej w świecie zainteresowany tym, co czytasz stworzyć własny, oryginalny pomysł.

  CZYTANIE POPRAWIA KONCENTRACJĘ.

Czytając ćwiczysz swoją koncentrację. Skupienie swojej uwagi przez dłuższy czas nie jest łatwą rzeczą. Czytanie w znacznym stopniu poprawia tą umiejętność.

Ciekawe linki:

Bezpieczny uczeń - jak unikać zagrożeń

Płytka wyobraźnia to kalectwo

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online

 

STOP DOPALACZOM!!

dostarczona przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną

mgr Karina Hyrnik

Szanowni Państwo.

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się w mediach, a niejednokrotnie w najbliższym otoczeniu, o substancjach, które posiadają psychoaktywne właściwości zbliżone do działania narkotyków. Powszechnie nazywane są "dopalaczami". Poniżej znajdują się odniesienia do stron gdzie można znaleźć, rzetelne informacje na ten i podobne tematy:

www.dopaleczeinfo.pl- więcej informacji o dopalaczach

www.narkomania.org.pl- antynarkotykowa Poradnia Internetowa

www.kbpn.gov.pl - tu można znaleźć różne informacje na temat uzależnień i miejsc gdzie można szukać pomocy


Udowodniono, że największą moc chroniącą ma:

Okazywanie miłości i zainteresowania życiem dziecka (mów dziecku, że jest dla ciebie najważniejszą osobą, że zależy ci, by było zdrowe i szczęśliwe, poznaj jego przyjaciół, zainteresowania i sposoby spędzania czasu wolnego);

Dobre porozumiewanie się z dzieckiem (rozmawiaj z dzieckiem często, pytaj o jego zdanie, uważnie słuchaj, rozmawiaj także na trudne tematy – o narkotykach, alkoholu, dojrzewaniu);

Zdrowa dyscyplina (postaw jasne granice – wyraź zdecydowany sprzeciw wobec używania narkotyków i innych środków psychoaktywnych, podaj oczekiwania dotyczące godzin powrotu do domu, kontaktów z kolegami, sprawdzaj na co wydawane jest kieszonkowe, itp.);

Wspieranie dziecka (doceniaj wysiłki w osiąganiu celów, chwal dziecko za sukcesy i odpowiedzialność – podnosisz tym jego poczucie własnej wartości. Zapewniaj, że zawsze może liczyć na twoją pomoc w trudnych sytuacjach); 
Aby rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy nie trzeba być ekspertem, ale warto jednak dowiedzieć się więcej korzystając z wiarygodnych źródeł.

KALENDARZ WYDARZEŃ
CYTAT DNIA
"To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu"
JAN PAWEŁ II

Kontakt

Katolickie Liceum Ogólnokształcące
im. Św. Melchiora Grodzieckiego

Plac Dominikański 2
43-400 Cieszyn
Zdjęcie Szkoły