JĘZYK FRANCUSKI

MAMY LAUREATKĘ !!!

9 marca 2017 r. w Bielsku- Białej odbył się III etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka francuskiego. Mam przyjemność poinformować, iż uczennica 3 kl. naszego gimnazjum  - Marysia Bisch – została drugi raz z rzędu laureatką tego konkursu. Warto dodać, że w tym roku szkolnym  Marysi udało się uzyskać ten tytuł jako jedynej gimnazjalistce w Cieszynie!

 

ZAGRANICZNY SUKCES FRANCUSKIEGO SEKSTETU*!

Poniedziałkowy poranek 4 kwietnia  2016 r. budził się leniwie w ciepłych promieniach wschodzącego słońca. Mogłoby się wydawać, że był to zwyczajny początek kolejnego tygodnia… ale nie dla SZEŚCIU UCZENNIC KATOLIKA!

Po prawie ośmiu miesiącach wytężonej pracy, licznych sprawdzianach i tajnych spotkaniach po lekcjach nadszedł DZIEŃ PRAWDY! Punktualnie o godzinie 8h50 odjechały ekskluzywnym busem
z placu Dominikańskiego w stronę granicy z naszym południowym sąsiadem. Pełne niepokoju,
 a zarazem podekscytowane perspektywą PRZEŻYCIA NIEZNANEJ PRZYGODY, nasze bohaterki podążały do Ostrawy, gdzie w ośrodku kultury francuskiej ALLIANCE FRANÇAISE miały podejść do egzaminu DELF na poziomie A2 . Tajemniczo brzmiący skrót „DELF” (diplôme d’études de langue française) oznacza międzynarodowy certyfikat językowy, potwierdzający znajomość języka francuskiego.

Ostatnie powtórki szeptane ukradkiem, przerywane co jakiś czas nagłym wybuchem śmiechu mieszały  się z zapachem drugiego śniadania…. Wesoły bus dojechał do centrum Ostrawy. Wysoka biała kamienica, w której mieści się ALLIANCE FRANÇAISE wyglądała przyjaźnie….  Wchodzimy po kilku schodkach na pierwsze piętro. Uśmiechnięty dyrektor, Pan Stéphane Roland, prosi o pokazanie dokumentu tożsamości.  Ostatnie formalności i wszyscy uczestnicy wchodzą na dużą salę, gdzie po rozumieniu tekstu słuchanego trzeba będzie się wykazać rozumieniem tekstu pisanego, a następnie samemu napisać list czy zaproszenie. Mijają dwie godziny i pierwsi uczniowie zaczynają opuszczać salę egzaminacyjną. Mamy pół godziny na spacer po rynku w Ostrawie. Na koniec zostały egzaminy ustne…  „Jakie miałaś pytanie? Co wylosowałaś? O co Cię pytali? Proszę Panią, a jak się mówi „bigos” po francusku, a „kiszona kapusta?” Nikt nie czuje głodu pomimo popołudniowej godziny, jesteśmy zmęczone, wracamy do domu…. W taki dzień jak ten, wiem dlaczego jestem nauczycielem. Odczuwam ogromną satysfakcję - jestem spełniona...

Tydzień później otrzymujemy maila z wynikami egzaminów.

Fakty są niezaprzeczalne: SPEKTAKULARNE ZWYCIĘSTWO na całej linii!!! BEZPRECEDENSOWE WYNIKI od 78 do 98 na 100 możliwych (aby zdać egzamin wystarczyło mieć 50 punktów). Nasza WSPANIAŁA „SZÓSTKA” pozostawiła daleko w tyle resztę uczestników.  Dyrektor Alliance Française w Ostrawie przesłał gratulacje określając wyniki jako wyjątkowe!

Cóż, nie pozostaje nic innego jak zacząć się już uczyć do egzaminu DELF na poziomie B1 :)

 

Dorota Zyzańska

* SEKSTET - utwór na 6 głosów lub instrumentów solowych, także zespół muzyczny złożony z sześciu wykonawców.

 

 

KALENDARZ WYDARZEŃ
CYTAT DNIA
"To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu"
JAN PAWEŁ II

Kontakt

Katolickie Liceum Ogólnokształcące
im. Św. Melchiora Grodzieckiego

Plac Dominikański 2
43-400 Cieszyn
Zdjęcie Szkoły